Bims Nedir?

Lorem Ipsum, dizgi ve baskı endüstrisinde kullanılan sahte metinlerdir.
Bims son yıllarda ,özellikle ısı-ses izolasyon ve öz ağırlığı bakımından normal yapı elemanlarına nazaran oldukça büyük avantajlara sahip olan hafif agregalı bir yapı elemanıdır. Gittikçe artan bir eğilimle yapı sektörünün vazgeçilmez ürünü olmayı başarmıştır .

Bu malzemenin hafifliğinin temel unsur olmasının yanında ,ürünün doğal bir hammaddeden olması, yük taşıyabilmesi ,yüksek sıcaklıklara dayanabilmesi ,ısısal konforun sağlanması açısından ısı izolasyonu sağlanması gibi özelliklerinden dolayı tercih edilir.

Birim hacim ağırlığı 400-600 kg/m3 arasında değişen doğal bir yapı malzemesidir.

-Sağlam ve Dayanıklıdır;

Yüksek mukavemet değerine sahiptir.

Depreme dayanıklıdır

Atmosferik şartlara son derece dayanıklıdır.

Yağ , asit ve organik bileşenlere karşı direnci yüksektir.

Ortam nemini doğal olarak ayarladığı için güverçile ( çiçekleme )yapmaz

-Güvenlidir;

Kimyasal tepkimesizdir ,

Mikroorganizmalardan etkilenmez,

Hafifliği sayesinde binaların ölü ağırlığını azaltır

-Çevre Dostudur;

Isı ve ses yalıtımlıdır.

Doğal bir malzemedir

İnorganik bileşendir

Non-Toksit zararsızdır

İçerdiği boşluklar(gözenekler)sayesinde ısı ses izolasyonu sağlar.

Isısal konfor sağlayıp ,soğuk ve sıcaktan korur

Ses geçirmez

-Ekonomiktir ;

Bina duvar maliyetinde büyük tasarruf sağlar .

Sıva ve işçilik maliyetini azaltır

Gözenekli yapısı ile çok iyi sıva tutucu olup rötre çatlaklar önler ve tasarruf sağlar .

Yerli üretim olduğundan ülke ekonomisine katkı sağlar.

-Estetiktir ,İşlenebilir;

Peyzaj çalışmaları için idealdir.

Pastel renklerde olduğu için çevreye akıcı ve dinlendirici bir görüntü verir.

Kesilmesi rahat olduğundan tesisat döşemesi kolaydır.

Sıva tutuculuğu çok iyi olduğu için direkt olarak fayans kaplanabilir.

Özel işçilik gerektirmez.

-Yangına Dayanaklıdır ;

Erime sıcaklığı yüksek olan ponzanın, ateşe son derece dayanıklı olduğu DIN 4102 standartlarına göre test edilmiştir. Erime sıcaklığı yüksek olan ponzanın, eridiğinde de çevreye zararlı herhangi bir gaz çıkartmadığından yangının zararlarını en aza indirir. (1100 ◦c yanma ısısında asgari 230 dakika alev almama, şekil ve boyut kaybetmeme, duman çıkarmama özelliklerine sahiptir.),

-Hassastır ;

Termoblok Bims yapı malzemeleri üstün teknolojinin verdiği imkanlar kullanılarak milimetrik hassaslıkta üretilmektedir. Üretimin düzgün yüzeyli ve düzgün kenarlı(standart) olması duvar işçiliğinden ve sıvadan % 60’a varan tasarruf edilmesini sağlamaktadır.

-Nemi Dengeler ;

Termoblok Bims, bünyesinde yüksek miktarda su buharı bulundurabildiğinden rutubete engel olur. Yanı sıra gözenekli yapısından dolayı, mekan içine ve dış cephede, doğal havalandırma yaparak, nefes alan, koku yapmayan ve sağlıklı mekanlar oluşturur.

Biriket/ Piriket Değil = Neden TERMOBLOK BİMS

Tüm çevrelerin ve siz değerli iş ortaklarımızın sıkça sorduğu ve merak konusu olan Termoblok Bims ile eski nesil ve teknolojik gelişmelerden uzak olan biriker/piriket arasındaki farklılıklara açıklık getirmek şüphesizki tüm sektör ortakları için faydalı olacaktır..

Dünya genelinde yaşanmakta olan teknolojik gelişmelerin ve sürdürülebilirlik gelişmelerinin yanısıra, dünya ve ülke ekonomisine sunulan destek göz önüne alınınca, üretimini gerçekleştirmekte olduğumuz Termoblok Bims’in de, geçmişte uygulama alanları bulunan ve piyasalarda biriket ve piriket adları ile anılan malzemeden farklılıklarıda göz önünde tutulmalıdır. Şüphesiz bu hızlı gelişim ve kalıplaşmış bilgilerin değiştirmekte sıkıntı yaşayan yapı elemanlarının başında Termoblok Bims gelmektedir. Bunun temel nedeni ise görüntü itibariyle brikete çok benzediği için insanlar halen Termoblok Bims ürünlerini briket olarak biliyor yada gerek üretim tekniği gerek ham madde olarak birbirinden tamamen farklı olan tuğla ile özdeşleştirebiliyor. Termoblok Bims olarak bizim amacımız ise doğru bilinen bu yanlışı düzeltmek ve Termoblok Bims’in hem briketten hem tuğladan hem de diğer muadil malzemelerden tamamen farklı ve çok daha fazla üstün bir yapı malzemesi olduğunu belirtmektir.

Bu konu üzerine ilk bilinmesi gereken konu, günümüzde yaşana teknolojik gelişmeler yeni yapı elemanları üretilmesini ve mevcut yapı ürünlerinin geliştirilerek daha teknik ve kullanılabilir hale gelmesini sağlamıştır. Tıpkı briketin geliştirilerek Termoblok Bims ürünlerinin üretilebilmesi gibi.

Briketi kısaca tanımlayacak olursak; kum – cüruf – taş ve çimento ile üretilmektedir. İçerisinde kum olduğundan ve ponza bulunmadığından dolayı ürünün düşük bir ısı ve ses izolasyon değeri bulunmaktadır. Ayrıca ağır bir malzeme olduğu için binaya fazla yük verdiğinden statik açıdan olumsuzluklar oluşturabilmektedir. Ürünün herhangi bir esneme veya elastikiyet özelliği olmadığı için depreme karşı dayanaklı değildir. Ağır olması sadece statik açıdan değil, uygulayıcı açısından da bir çok sıkıntıyı da beraberinde getirir.

Termoblok Bims’de hammadde olarak kullanılan ponza, günümüz koşullarına uygun, ekonomik, sağlıklı, kolay ulaşılabilen, ısı ve ses izolasyon değeri yüksek, gözenekli ve hafif bir yapı malzemesidir. Termoblok Bims üretimde sadece ponza ve bağlayıcılık sağlaması açısından çimento kullanılmaktadır. İçerisinde kesinlikle kimyasal bir madde olmadığı için doğa dostu bir malzemedir.

Termoblok Bims’de üretimi gerçekleştirilen ürünlerin, üretiminde kullanılan ponza taşının gözenekli yapısı sayesinde ürün sürekli nefes alan ve binanın hava sirkülasyonunu sağlayan bir özelliği vardır. Bu, kesinlikle ısı iletkenlik ile karıştırılmaması gereken bir durumdur.

Termoblok Bims’de karıştığımız diğer bir durum ise, farklı bir yapı malzemesi olan tuğlanın Termoblok Bims ürünleri ile kıyaslanmaya çalışılmasıdır. Tuğla, üretim tekniği, gerek ham maddesi ile tamamen farklıdır. Bazı kullanıcılarımız Termoblok Bims’i‘, ’’Tuğla’’ olarak biliyor. Buda doğru bilinen yanlışlardan birisidir. Çünkü ‘tuğla’ içerisinde çeşitli maddelerle birlikte toprakda barındıran bir yapıya sahiptir. Bu nedenden dolayı da, malzemenin mukavemeti ve statik dayanıklılığı düşmektedir.

Termoblok Bims, hem gelişimini devam ettiren hem de yapı elemanı olarak geleceğin malzemesi olmayı hedefleyen doğal bir üründür. Biz Termoblok Bims olarak yapı sektörüne sayısız yenilik kattık ve katmaya da devam ediyoruz. Ürünü geliştirmeyi ve ürettiğimiz ürünü iş ortaklarımıza ve piyasalara anlatmayı bir görev edindik ve bu görev bilinciyle yürümeye devam ediyoruz.

Şimdi Arayın